elig elig
631
BLOG

Blokada Kataru, czyli nieoczekiwany skutek wizyty Trumpa w..

elig elig Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

   Arabii Saudyjskiej.  Donald Trump wybrał ten właśnie kraj jako cel swej pierwszej wizyty zagranicznej po objęciu urzędu prezydenta USA.  Zachęcał państwa Zatoki Perskiej do walki z terroryzmem.  Nikt się chyba nie spodziewał, jakie skutki to przyniesie.  W poniedziałek 5.06.2017 siedem krajów arabskich ogłosiło zerwanie stosunków dyplomatycznych z Katarem oraz blokadę tego kraju.  "Newsweek" napisalł {TUTAJ

(link is external)}:

  "Egipt zamknął przestrzeń powietrzną dla katarskich samolotów i dał dyplomacji dwa dni na wyniesienie się znad Nilu. Arabia Saudyjska wstrzymała wymianę handlową. Państwa te wraz z Bahrajnem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Malediwami, a potem Jemenem i Libią zerwały relacje dyplomatyczne z Katarem i nadały mu łatkę pariasa.".

  Zablokowana została granica lądowa Kataru z Arabią Saudyjską, przestrzeń powietrzna wokół Kataru oraz możliwość podróży mieszkańców Kataru do krajów uczestniczących w blokadzie.  "Newsweek" stwierdził dalej:

  "Sunnicka Arabia Saudyjska rywalizuje z Katarem o wpływy w Zatoce Perskiej, poza tym mały, ale bogaty sąsiad jest politycznym sojusznikiem szyickiego Iranu. Napiętą atmosferę w regionie podgrzały ataki hakerskie na katarskie serwery informacyjne, do których doszło dwa tygodnie temu. W świat poszła wiadomość, jakoby emir Kataru Tamim bin Hamad as-Sani wychwalał Iran jako „islamskie mocarstwo”. Na Twitterze władz pojawiły się ponadto sfabrykowania oskarżenia pod adresem Kuwejtu, Egiptu, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej i ZEA, które miałyby planować zamach stanu. Iran to największy wróg Arabii Saudyjskiej i choć Katar wyjaśnił, że prowokacja była efektem przestępstwa hakerów, to w regionie zawrzało. (...)
    Oliwy do ognia dolała ostatnia wizyta Donalda Trumpa w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Dwa tygodnie temu USA zawarły z gospodarzem intratne kontrakty zbrojeniowe i wychwalały Saudów pod niebiosa. Waszyngton obawia się teraz eskalacji konfliktu i nawołuje do rozmów. Ma w końcu wiele do stracenia – choćby największe w regionie bazy lotnicze w Katarze.
Wizyta Trumpa wywindowała jednak pozycję Arabii Saudyjskiej w Zatoce Perskiej. Państwo poczuło się na tyle pewnie, że postanowiło przypomnieć Katarowi o dawnych pretensjach i pokazać „kolejność dziobania”.".

  Innym powodem blokady ma być pomoc udzielana przez Katar islamskim terrorystom.  Chodzi tu zwłaszcza o okup, jaki Katar wypłacił porywaczom członków rodziny książęcej.  Inne państwa Zatoki Perskiej, w szczególności Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie również popierają islamskich radykałów, ale Katar ma się stać kozłem ofiarnym.  Ciekawa jest reakcja USA.  Donald Trump początkowo pogratulował na Twitterze śmiałego posunięcia {TUTAJ(link is external)}.  Następnego dnia Stany Zjednoczone zaczęły jednak wzywać do spokoju i podziękowały Katarowi za utrzymywanie amerykańskiej bazy wojskowej, w której przebywa 10000 amerykańskich żołnierzy i znajduje się dowództwo wojsk USA w rejonie Zatoki Perskiej.

  Do blokady przyłączyło się kilka następnych państw np. Senegal i Mauretania.  Iran zaproponował Katarowi pomoc żywnościową.  Transporty z Iranu mogą dotrzeć do stolicy Kataru w ciągu 12 godzin.  Również Turcja poparła Katar.  Parlament turecki zezwolił na przerzut wojsk z Turcji do jej bazy wojskowej w Katarze [patrz {TUTAJ(link is external)} - relacja na żywo z przebiegu konfliktu w TV Al Jazeera].

  Mediacji w konflikcie podjął się emir Kuwejtu.  Przekazał on Katarowi dziesięciopunktowe ultimatum Arabii Saudyjskiej.  Jego treść jest jednak tajna {TUTAJ(link is external)}.  Nie jest dla mnie jasne - na co liczą autorzy tej blokady.  Przy współpracy wojskowej Turcji oraz dostawach z Iranu, a także obecności bazy USA, Katar tę blokadę przetrzyma.  Może on bez przeszkód eksportować gaz z własnych portów.  Więcej problemów jest z aluminium, które przedtem wywożono przez Emiraty.  Ta akcja raczej osłabia pozycję krajów arabskich i wpycha Katar w ramiona Iranu i Turcji

elig
O mnie elig

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka