elig elig
298
BLOG

Co się dzieje na Marsie?

elig elig Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

  Wbrew pozorom dzieje się i to niemało.  Przede wszystkim należy pochwalić inżynierów, którzy skonstruowali dwa łaziki badające obecnie powierzchnie Marsa.  Urządzenia te nazywają się  Spirit /duch/ i Opportunity /szansa, możliwość/  Kiedy wylądowały one w styczniu 2004, sądzono, że ich misja potrwa trzy miesiące.  Okazało się, że działają do dzisiaj, czyli już ponad pięć i pół roku.  Jest to doprawdy godne podziwu zważywszy na warunki panujace na Marsie /na przykład na burze piaskowe/.

  Łazik Spirit jest wprawdzie dość pechowy.  W maju tego roku ugrzązł w piasku i zaczepił się o jakiś głaz, w związku z czym jest unieruchomiony.  Niemniej wciąż jest w stanie robić zdjęcia okolicy.  Wczoraj miała sie zacząć kolejna próba uwolnienia tego robota.  Od czasu do czasu szwankuje też jego komputer.  Zawiesza się on powodując  coś w rodzaju amnezji.  Opportunity jest sprawniejszy i zajmuje się ostatnio badaniem meteorytów leżących na powierzchni Marsa.  Ostatnio zbadał dwa i właśnie teraz zabiera się do trzeciego.  Oba urządzenia przebyły ponad 25 kilometrów /13 mil/, zbadały kilka kraterów i meteorytów oraz wspięły się na wzgórze.  W warunkach ziemskich byłoby to może niewiele, ale trzeba uwzględnić fakt, że roboty te zasilane są bateriami słonecznymi i zużywają dużo czasu na ich ładowanie, gdyż Mars jest daleko od Słońca.

  Wokół Marsa krążą w tej chwili trzy satelity /sondy/.  Od roku 2001 działa Mars Odyssey, który jest obecnie łącznikiem z łazikami oraz nadal dostarcza wciąż nowych zdjęć.  Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła w 2003 r. sondę Mars Express.  Miała ona dostarczyć na tę planete ladownik Beagle, co sięjednak nie udało.  Sam satelita funkcjonuje dobrze i w ostatnią niedzielę dostarczył najnowszą serię zdjęć powierzchni Marsa.  Trzecia sondą jest  Mars Reconaissance Orbiter, który został wystrzelony w 2005 r., a dotarł do celu w 2006 r..

  Wszystkie te misje bardzo wzbogaciły naszą wiedzę.  Znaleziono czysty lód /wodę!/ w niektórych kraterach, oraz doliny i nawet kaniony wyżłobione kiedyś przez cieki wodne.  Są na Marsie także wulkany błotne i ślady błotnych osuwisk na zboczach kraterów.  Wciąż jednak nie znaleziono przekonywających dowodów istnienia tam kiedyś życia.  NASA chce wysłać w roku 2011 laboratorium i łazika Curiosity do zbadania tej kwestii.  Na rok 2011 przesunięto tez misję chińsko-rosyjską, która ma dostarczyć chińskiego satelite Marsa, Yinghuo 1, oraz rosyjską sondę Fobos Grunt, która ma zbadać ten księżyc Marsa.

  Na koniec zostawiłam polski akcent. Jan Kotlarz, pracownik Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW napisał program do badania zdjęć Marsa i konstruowania trójwymiarowych modeli jego powierzchni. Program ten ma być wykorzystywany przez NASA oraz Instytut Planetologiczny uniwersytetu w Bernie.

  Ciekawą rzeczą jest całkowity brak zainteresowania mediów tą tematyką.  O ile pierwszy łazik badający Marsaw latach 90-tych przykuwał powszechną uwagę i próbowano nawet przeprowadzac transmisje telewizyjne bezpośrednio z Marsa, to obecnie panuje głuche milczenie.  Dowiedzieć sie czegoś można tylko z Internetu, na przykład na stronach  www.marstoday.com  i  www.mars24.info/?key=2,,1  .

elig
O mnie elig

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie